ofogheghtesadonline.ir

۲۸ تیر ۱۴۰۳ -
Loading...
پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان خبرداد:

اجرای طرح خطرسنجی قلبی – عروقی و غر بالگری سرطان کولورکتال و پستان درسال ۱۴۰۲بیش از ۶۹ هزار مددجوی تحت حمایت دراین طرح شرکت کردند.
مدیرکل کمیته امداد استان گلستان گفت: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان بیش از ۶۹ هزارمددجوی تحت حمایت این نهاد درسال گذشته با اعتباری بالغ بر۱۸ میلیارد ریال ،مورد خطرسنجی قلبی عروقی و غربالگری سرطان کولورکتال و پستان قرارگرفتند.

به گزارش افق‌اقتصاد آنلاین گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد، عیسی بابائی مدیرکل کمیته امداد گلستان ازتحقق اجرای تفاهم‌نامه همکاری مشترک این نهاد با معاونت بهداشتی و درمان دانشگاه علوم پزشگی استان در راستای انجام خدمات خطرسنجی قلبی عروقی و سرطان برای مددجویان خبر داد و گفت: تا پایان سال گذشته ۶۹۶۰۷ نفر مددجوی گلستانی از خدمات خطرسنجی قلبی عروقی و غربالگری سرطان روده بزرگ(کولورکتال) و پستان بهره‌مند شدند.

وی با بیان اینکه خدمات بهداشتی یکی از سرفصل های کاری این نهاد است، گفت: برخورداری از زندگی سالم، مولد و هدفمند حقی همگانی است که مسئولیت تحقق آن بر عهده همه نهادها و افراد جامعه بوده و لازمه توسعه پایدار است وانجام تشخیص به موقع،گامی مهم در کنترل و پیشگیری عوارض ناشی از این مشکلات است.

وی با اشاره به اجرای این طرح درقالب تفاهم نامه مشترک کمیته امداد با معاونت بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان،تصریح کرد: این طرح از ابتدای مهرماه سال گذشته تا پایان اسفند ماه برای مددجویان این نهاد و با اولویت مناطق روستایی اجراء شد.

بابائی افزود: این تفاهم نامه در ۱۱ بند ارائه شد که از جمله می‌توان به برگزاری جلسه توجیهی برای کلیه مجریان در شهرستان قبل از اجرای طرح ، برنامه‌ریزی و هماهنگی با آزمایشگاه شهرستان به منظور ارجاع مددجویان و انجام نمونه‌گیری آزمایش قند و کلسترول، توزیع کیت فیت در مراکز و خانه‌های بهداشت ،هماهنگی با مراکز درمانی سطح دو جهت درمان ، عقد قرار داد با دارو خانه ها در راستای برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان کولون، اشاره کرد.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان با بیان اینکه افزایش آگاهی و تلاش برای تامین سلامت مددجویان تحت حمایت از اهداف احرای این طرح است، خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح هیچ هزینه ای توسط مددجویان پرداخت نمی شود و تمامی هزینه ها از سرفصل حوزه بهداشت و درمان این نهاد پرداخت می شود.

بابائی هزینه اجرای غربالگری و خطرسنجی را ۱۸ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: خطرسنجی قلبی عروقی برای مددجویان بالای ۳۰ سال سطح استان، غربالگری سرطان کولورکتال برای مددجویان ۵۰ تا ۶۹ سال درچهار شهرستان گرگان، گنبد،بندرترکمن و کردکوی وهمچنین غربالگری سرطان پستان برای مددجویان زن ۳۰ تا ۶۹ سال در دو شهرستان گرگان، گنبد، از دیگر اهداف این تفاهم بوده است که به فضل الهی محقق گردید.

مدیر کل کمیته امداد گلستان نظارت بر اجرای درست طرح و همچنین جمع بندی و ارسال گزارش‌های آماری حاصل از خطرسنجی قلبی عروقی و ارزیابی سرطانها بصورت ماهانه از سوی معاونت بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی را مهم و اساسی دانست و افزود: ارجاع مددجویان نیازمند به خدمات تخصصی سرطانها اعم از ویزیت متخصص، کولونوسکوپی، ماموگرافی و سونوگرافی یکی از اهداف اصلی این طرح بوده است.

گفتنی است : در پایان این غربالگری تعداد ۷۰۰ دستگاه فشار سنج و گلوکومترتوسط کمیته امداد استان به مددجویانی که دراین طرح بعنوان افراد پرخطر شناسایی شده بودند ، اهداء گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب