ofogheghtesadonline.ir

۲۸ تیر ۱۴۰۳ -
Loading...
پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

چرا صورت‌های مالی بانک ملت جذابیتی برای حقیقی‌ها نداشت؟

بانک ملت در صورت‌های مالی حسابرسی نشده از افزایش سود‌آوری ۲۱ درصدی خود پرده برداشت اما نتوانست نظر کدهای حقیقی بورس تهران را به خود جلب کند.

افق‌اقتصاد آنلاین به نقل از اکوایران، در میانه معاملات سهامی روز سه‌شنبه، صورت‌های مالی حسابرسی نشده بانک ملت در سامانه کدال منتشر شد. صورت‌های مالی این بانک پس از انتشار سوالات متعددی را برای سهامداران این بانک ایجاد کرد. در وحله اول می‌توان عنوان کرد که با توجه به معاملات روز چهارشنبه، این صورت‌های مالی برای فعالان حقیقی بازار سهام جذاب نبود ولی کد‌های حقوقی بازار سهام استقبال قابل توجهی از سهام وبملت داشتند.

در انتهای معاملات روز چهارشنبه بازار سهام، برآیند جریان پول حقیقی سهام بانک ملت منفی ۱۰۳ میلیارد تومان بود و بیشترین کاهش مالکیت حقیقی را در بین نماد‌های بازار سهام به ثبت رساند. قیمت سهام این بانک با توجه به محدودیت ۲ درصدی دامنه قیمتی، روز چهارشنبه ۱٫۴ درصد افزایش یافت و به ۲۲۵٫۶ تومان رسید.

چرا صورت‌های مالی بانک ملت جذابیتی برای حقیقی‌ها نداشت؟

بانک ملت از تسعیر ارز ۸۴ همتی که در صورت افزایش سرمایه از محل سود انباشته، مالیاتی هم به آن تعلق نمیگیرد؛ فقط ۳۲ همت آن را در صورت‌های مالی سال 1402 خود آورده است و بخشی از آن به صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ منتقل شده ولی مالیات ۱۴۰۱ نزدیک به 17 همت دیده می‌شود؛ در حالیکه این عدد مالیات با سود ۱۴۰۱ هم‌خوانی ندارد. احتمال دارد بانک ملت از آن بخش نیز افزایش سرمایه از محل سود انباشته دهد و مالیات ان از بین برود.

از سوی دیگر هزینه‌های عمومی اداری و هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک ملت نیز رشد قابل توجهی داشته که جای سوال دارد. گزارشات ماهانه درآمد فصل زمستان وبملت نیز با گزارش ۱۲ ماهه حسابرسی نشده منتشر شده هم‌خوانی ندارد. در آخر هم بعضی از شنیده‌ها نشان می‌دهد که احتمالا به خاطر وضعیت خوب ارزی بانک ملت، در تسویه ۲٫۸ میلیارد دلاری بانک مرکزی سهیم نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب