ofogheghtesadonline.ir

۰۶ تیر ۱۴۰۳ -
Loading...
چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۳

بررسی روند خدمت به مردم در حوزه های قضایی؛

بازدید رئیس کل دادگستری گلستان از گمیشان؛ استفاده بیشتر از ظرفیتهای قانونی برای کاهش جمعیت کیفری استان


افق‌اقتصاد آنلاین گلستان – رئیس کل دادگستری گلستان در صدر هیئتی متشکل از دادستان مرکز استان و مسئولان قضایی از حوزه قضایی گمیشان بازدید کرد.
در این بازدید کیفیت پاسخگویی به مراجعان، راهکارهای تسهیل ارتباط مردم با مسئولان قضایی در شهرستانها و کیفیت رسیدگی به پرونده ها بررسی می شود.
رئیس کل دادگستری استان گلستان در حاشیه بازدید از ساختمان در حال ساخت دادگستری گمیشان گفت: اعتبار این پروژه از محل مصوبات سفر اول رئیس قوه قضاییه به استان تامین شده و با زیربنای هزار و ۱۰۰ مترمربع تا شهریور امسال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.
حیدر آسیابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویکرد دستگاه قضایی برای کاهش جمعیت کیفری گفت: صدور آرای جازگیزین حبس و استفاده از سازوکارهای قانونی ، رویکرد امسال قضات ما در محاکم است.
وی ادامه داد: سال گذشته حدود ۶ هزار و ۴۰۰ رای جایگزین حبس صادر شد که از ورود همین تعداد ، به زندان جلوگیری شد.

وی، افزود: الزام به ارائه خدمات عمومی رایگان در امور آموزشی، بهداشتی، درمانی، فنی و کشاورزی، دوره مراقبت و جزای نقدی از جمله انواع آرای جایگزین حبس هستند،
وی گفت: این آراء مطابق ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال، از سوی قضات برای محکومان فاقد سابقه کیفری که جرایم غیرعمد و سبک مرتکب شده‌اند به‌جای زندان صادر می‌شود.
وی تاکید کرد: استفاده از مجازات جایگزین حبس به معنی آسان گرفتن به مجرمان خطرناک نیست و در جرایم خشن و جرایمی که پای جان، مال و ناموس مردم و امنیت جامعه در میان است، نگاه قانون‌گذار و رویکرد ِ قضات، قاطعانه است.
رئیس کل دادگستری گلستان از تلاش برای سرعت بیشتر رسیدگی به پرونده ها هم خبر داد و گفت: تعیین تکلیف و رسیدگی به پرونده های مسن هم از اولویت های دیگر امسال است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب