ofogheghtesadonline.ir

۰۶ تیر ۱۴۰۳ -
Loading...
چهارشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۳

استاندار گلستان در سومین همایش تجلیل از شوراهای اسلامی برتر استان ؛

به شوراهای مطالبه‌گر حوزه شهر و روستا اعتقاد داریم/ از آموزش و توانمندی شوراها استقبال می‌کنیم/ گلستان رتبه سوم کشور در اقدامات حوزه اشتغال را کسب کرد


استاندار گلستان با اشاره به اهمیت شوراها در قانون اساسی اظهار کرد: شوراها با وحدت و انسجام مطالبه‌گر نیازهای شهری و روستایی شهروندان باشند و ما معتقد به مدیریت یکپارچه شهری هستیم و آمادگی اجرای آزمایشی آن را در کشور داریم.
به گزارش افق‌اقتصاد آنلاین گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری دکتر علی محمد زنگانه امروز شنبه ۸ اردیبهشت در سومین همایش تجلیل از شوراهای اسلامی برتر استان ضمن تبریک روز شوراها به تمامی اعضای شوراهای شهر و روستای استان تصریح کرد : تاکنون در ۳۴ شهر استان حاضر شده‌ایم و از نزدیک موضوعات و مسائل مردم را دنبال کرده‌ایم و با تشکیل شورای اداری مشترک استان و شهرستان در تمامی ۱۴ شهرستان استان مصوباتی را مقرر کرده‌ایم و تا پایان دولت سیزدهم تمامی این مصوبات را عملیاتی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: پرونده تعیین شهرداران نهایتاً ظرف مدت یک ماه تعیین تکلیف شود و همچنین در شهرهایی غیر از مرکز شهرستان مبتنی بر نظام مسائل مصوبات مشخص داریم که آنها نیز باید تعیین گردد.
وی با بیان حمایت دولت سیزدهم از استان گلستان خاطرنشان کرد : در ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری ۱۰۳۵ میلیارد تومان بودجه به استان تزریق شد که در نوع خود اقدام منحصر بفردی بود.
وی ادامه داد: از هر اقدامی در راستای آموزش و توانمندسازی اعضای شورا استقبال می‌کنیم چرا که خود را شورا باور و شورا یاور می‌دانیم و در عین حال معتقدیم که شوراها باید از تمامی ظرفیت مدیران ستادی و مدیران دستگاهی استفاده کنند.
استاندار گلستان گفت : دولت سیزدهم توجه جدی به شهرها و شهرستان‌های محروم داشته و امروز سرانه عمرانی هر شهروند در شهرستان های محروم ۷ برابر شهرستان های برخوردار استان است.
وی ادامه داد : میزان بهره‌مندی بعضی شهرستان‌ها از تسهیلات تبصره‌ای تا پیش از دولت سیزدهم نزدیک به صفر بود ، در حالی که امروز با تفویض اختیارات صورت گرفته توزیع ثروت و موقعیت‌های اقتصادی عادلانه صورت می‌گیرد و پیامد آن رشد ۸ درصدی اقتصاد و رشد ۷.۹ درصدی صنعت در استان بوده است.
دکتر زنگانه یادآور شد: استان گلستان بر اساس رتبه‌بندی نهاد ریاست‌جمهوری سومین استان کشور در اقدامات حوزه اشتغال شامل افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری ، اشتغال حاصل از شرکت‌های دانش بنیان، اشتغال حاصل از شرکت‌های تعاونی بوده است و همچنین خوشبختانه توانسته‌ایم ضریب جینی در روستاها را از ۳۶ صدم به ۳۴ تقلیل دهیم.
وی به گام‌های بلند در حوزه نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در انتهای سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۵۰۰ واحد مسکن حمایتی و در سفر ریاست محترم جمهور ۳۶۰۰ واحد مسکونی و از ابتدای دولت سیزدهم بیش از ۸ هزار واحد مسکونی در استان افتتاح شد و در حال حاضر نیز بیش از ۶۶ هزار واحد مسکونی در وضعیت صدور پروانه و یا مراحل مختلف ساخت قرار دارد.
استاندار گلستان یادآور شد: جشن سنگ بنای منطقه آزاد اینچه برون را در سفر رئیس محترم جمهور به استان برگزار کردیم و طرح جامع منطقه آزاد هوشمند اینچه برون ، به گونه‌ای آماده شده است که هم اکنون ‌دهها سرمایه‌گذار آمادگی حضور در این منطقه آزاد را دارند.

وی با بیان اقدامات دولت سیزدهم یادآور شد: طرح آبرسانی به شهرستان کلاله که بر اساس برنامه باید در سال ۱۴۱۴ به بهره‌برداری می‌رسید، با اعتبار ۱۶۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و همچنین تاکنون در این دولت بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد نرماب هزینه و یا تخصیص اعتبار داده شده تا این سد بتواند آب شرب مورد نیاز ۵۳۵ هزار نفر را در شرق استان تامین نماید.
وی ادامه داد : در حوزه برق بیش از ۲۱۶۰ میلیارد تومان پروژه در سفر ریاست محترم جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت و همچنین بیش از ۹ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اقدام قرار دارد.
به گفته استاندار گلستان بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه حمل و نقل با حضور ریاست محترم جمهور درگلستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
دکتر زنگانه با اشاره به اینکه گلستان دومین استان حادثه خیز کشور پس از تهران بوده است گفت: از ۹۵ نقطه حادثه خیز استان ۴۷ نقطه طی ۲ سال گذشته رفع خطر شده و تصادفات جرحی و فوتی استان در انتهای سال ۱۴۰۲ بیش از ۵۸ درصد کاهش یافته است.
استاندار گلستان در تبیین فعالیت‌های اقتصادی استان یادآور شد: طی دولت سیزدهم ۱۳۸ واحد راکد صنعتی به چرخه تولید بازگشتند و تبادل کالا از استان به رقم بیش از یک میلیون تن رسیده و تردد کامیونی از مرز اینچه برون از صفر به ۱۶۰ کامیون در روز ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: سهم گلستان از صادرات مرز ترکمنستان از ۹ به ۲۶ درصد افزایش یافته و در صادرات به قزاقستان سهم این استان به حدود ۳۵ درصد رسیده است.
استاندار گلستان مجموع پروژه های افتتاح شده در سفر ریاست محترم جمهور به استان را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام نمود و همچنین به موضوع پروژه خلیج گرگان پرداخت و گفت: ابر چالش خشک شدن خلیج گرگان مورد توجه شخص ریاست محترم جمهور قرار گرفت تا از ایجاد کانون ریزگرد نمکی با وسعت ۶۰ هزار هکتار که زندگی و اقتصاد مردم گلستان و استان‌های همجوار را تهدید می‌کند، جلوگیری کنیم به همین دلیل ایشان در هر دو سفر خود این پروژه را مورد توجه قرار دادند و بهره‌برداری از کانال آشور به عنوان اصلی‌ترین کانال آبرسان به خلیج صورت گرفت.
استاندار گلستان با اشاره به عملکرد مثبت استان در سطح کشور طی دولت سیزدهم یادآور شد: امروز گلستان رتبه دوم در عملیاتی شدن مصوبات سفر رئیس محترم جمهور ، رتبه سوم اقدامات حوزه اشتغال، رتبه ۵ در رضایت بخشی از عملکرد کارکنان ، رتبه ۱۵ سرمایه‌گذاری خارجی، رتبه ۱۰ در مهار تورم استانی را از آن خود کرده است و با تلاش تمامی دلسوزان استان ‌می کوشیم این رتبه‌ها را ارتقا دهیم.
همچنین در این جلسه تعدادی از اعضای شوراهای شهر و روستا دغدغه ها و موضوعات خود را با دکتر زنگانه در میان گذاشتند.
در پایان این جلسه با حضور استاندار گلستان از برترین‌های شوراهای اسلامی شهر و روستای استان تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب