ofogheghtesadonline.ir

۰۵ تیر ۱۴۰۳ -
Loading...
سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳

مصرف روزانه ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین و ۲۱ میلیون متر مکعب سی ان جی در کشور

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی گفت: روزانه در کشور ۱۳۹ میلیون لیتر بنزین و سی‌ان‌جی مصرف می‌شود که ۱۱۸ میلیون لیتر بنزین و ۲۱ میلیون متر مکعب مصرف سی ان جی است.  

افق‌اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، جلیل سالاری امروز در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش در نشستی خبری با اشاره به ناترازی سوخت در کشور، اظهار کرد: روزانه ۱۱۰ تا ۱۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز و حدود ۱۰۸ میلیون لیتر بنزین تولید می شود.

وی با بیان اینکه مصرف نامتعارف برای کنترل ناترازی باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: سیاست‌های اصل ۴۴، نظام رگولاتوری و استفاده از ابزارهای کیفی سازی و ارتقا باید برای کنترل مصرف اجرایی شود.

طرح‌های مطالعاتی برای اجرای پروژه‌های فراسرزمینی

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه بیش از ۱۸ میلیارد لیتر سوخت مایع به بخش نیروگاهی کشور در سال گذشته تحویل داده شد، اظهار کرد: در بخش برون‌مرزی، به‌موازات برگزاری اجلاس کمیسیون‌های مشترک و دیپلماسی انرژی دولت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز پیشتازانه عمل کرد و با اجرای پروژه فراسرزمینی در ونزوئلا از سوی ۲۳۰ سازنده، یک میلیون و ۶۰۰ هزار قلم کالا به این کشور صادر شد، همچنین طرح‌های مطالعاتی برای اجرای پروژه‌های فراسرزمینی در کشورهای سوریه، سریلانکا و عراق صورت گرفته که این طرح‌ها امسال در حال پیگیری است.

اجرای مولدسازی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

سالاری با بیان اینکه مرکز تحلیل داده و پایش سامانه مانیتورینگ این شرکت در آینده نزدیک راه اندازی می شود، گفت: با مجوز هیئت وزیران، سال گذشته در فهرست سازمان‌های توسعه‌ای قرار گرفتیم در بخش مولدسازی دارایی‌ها به‌دلیل محدودیت منابع، کارگروه مولدسازی و دارایی تشکیل و در قالب این کارگروه، نحوه تخصیص تمام دارایی‌ها به پروژه‌ها احصا شد.

مشارکت مردم در پالایشگاه‌ها

سالاری از پیگیری بحث واگذاری سهام در پالایشگاه‌هایی نظیر ستاره خلیج‌فارس و دیگر شرکت‌های پالایشی با مشارکت مردم خبر داد و افزود: در بحث زنجیره انتقال و توزیع، شیوه‌نامه برندینگ شکل گرفت؛ سال گذشته زنجیره تولید و عرضه را با مشارکت شرکت‌های پالایشی برای حضور این شرکت‌ها در بازار توزیع و عرضه فرآورده ایجاد کردیم.

وی با تاکید بر اینکه در بخش ساخت داخل، به‌منظور ارتقای ایمنی و زیرساخت‌های توزیع سوخت، ترمینال‌های سامانه هوشمند بومی‌ساز و مستقر شد، همچنین با مشارکت دانش‌بنیان‌ها، دانش فنی کیفی‌سازی نفت کوره را در کشور بومی‌سازی کردیم، اظهار کرد: با راه‌اندازی واحد آیزوماکس طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان روزانه حدود ۳ میلیون لیتر به ظرفیت نفت‌گاز و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر به تولید روزانه بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد.

از بهره‌برداری واحدهای گوگردزدایی و تولید بنزین پالایشگاه شیراز تا کیفی‌سازی پالایشگاه نفت تهران

وی  از بهره‌برداری واحدهای گوگردزدایی و تولید بنزین پالایشگاه شیراز تا شهریور امسال خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این واحدها ۴ میلیون لیتر نفت‌گاز و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین یورو به تولیدات کشور افزوده خواهد شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش با بیان اینکه طرح کیفی‌سازی پالایشگاه نفت تهران نیز در حال اجراست که با بهره‌برداری از بخشی از این طرح تا پایان امسال، میزان بنزین تولیدی در این پالایشگاه از روزانه ۶ میلیون لیتر به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده و علاوه بر آن کیفیت بنزین تولیدی به استاندارد یورو ۴ و ۵ اروپا خواهد رسید، گفت:  بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر خط لوله در سال جاری راه اندازی می شود که  با راه‌اندازی این خطوط، در مصرف روزانه ۶۷ میلیون لیتر گازوئیل در کشور صرفه‌جویی خواهد شد؛ همچنین۷۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی شرکت‌های پالایشی اضافه می شود که در نتیجه آن به تولیدات روزانه بنزین و نفت‌گاز به‌ترتیب ۱.۶ و ۲.۵ میلیون لیتر افزوده خواهد شد.

تنوع‌سازی سبد سوخت/ تبدیل متانول به بنزین

وی با اشاره به اتصال نیروگاه‌ها به شبکه خطوط لوله و افزایش ۱۰ درصدی زیرساخت ریلی برای توسعه حمل‌ونقل و بهبود شرایط انتقال، گفت: تنوع‌سازی سبد سوخت نیز در دستور کار قرار گرفته است که دراین‌باره با تبدیل متانول به بنزین، ۷.۵ میلیون لیتر به بنزین کشور افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تولید کارخانه‌ای خودروهای سی‌ان‌جی سوز باید به ۳۰درصد افزایش یابد که تکلیف مجموعه‌های خودروسازی کشور است.

سالاری با بیان اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مجموعه شرکت ملی پالایش‌ و پخش ۱۹ میلیارد دلار است، اظهار کرد: از این میزان ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار مربوط به طرح‌های کیفی‌سازی پالایشگاه‌های موجود، ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن مربوط به بخش خطوط لوله و ۲۵۵ میلیون دلار آن نیز مربوط به بخش ذخیره‌سازی است که در نتیجه اجرای این طرح‌ها ۳۲ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه بنزین کشور و ۱۶ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه نفت‌گاز روزانه کشور افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب