ofogheghtesadonline.ir

۲۴ خرداد ۱۴۰۳ -
Loading...
پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

ممنوعیت شنا کردن در تمامی تاسیسات آبی گلستان/ حفاظت فیزیکی و نگهداری از آب ببندان ها با صاحبان و بهره برداران آن ها است


افق‌اقتصاد آنلاین گلستان – همه ساله با شروع فصل گرما برخی از شهروندان بدون توجه به علائم هشدار دهنده و اطلاعیه‌های مکرر این شرکت، مبادرت به شنا در دریاچه سدها، کانال‌های آبیاری و زهکشی و همچنین بند‌های انحرافی و … می کنند که این سهل انگاری‌ها موجب بروز خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری می‌شود. شرکت آب منطقه‌ای گلستان، تآکید دارد این تاسیسات صرفا برای آبرسانی طراحی و احداث شده و به هیچ وجه برای شنا کردن مناسب نبوده و خطر غرق شدن در آن‌ها وجود دارد.

در همین خصوص با مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفتگویی انجام داده ایم که در ذیل می آید:

-در کل چند آب بندان در استان گلستان داریم و متولی آب بندان ها چه ارگانی است؟

در استان گلستان ۴۴۰ قطعه آب بندان موجود می باشد و متولی صدور مجوز تخصیص آب برای آب بندان ها با شرکت آب منطقه ای گلستان بوده اما حفاظت فیزیکی و نگهداری آن با صاحبان و بهره برداران آب بندان ها می باشد.

  • در خصوص آمار غرق شدگی در یکی دو سال اخیر چند مورد در استان بوده؟ ارائه اطلاعات و آمار غرق شدگی در صلاحیت هلال احمر و پزشکی قانونی می باشد.
  • شرکت آب منطقه‌ای استان چه تمهیداتی را برای ایمن سازی آب بندان ها تا الان داشته و چه اقداماتی در دست دارد؟

شرکت آب منطقه ای گلستان هرساله با شروع فصل گرما به کلیه بهره برداران در خصوص غرق شدگی و اتخاذ تمهیدات لازم مکاتبه می نماید و از طریق بخشداران نیز این موضوع به دهیاران و شوراهای روستا ها اطلاع رسانی می گردد. ضمناً با تامین اعتبارات لازم نسبت به تهیه تابلو و علائم هشدار خطر غرق شدگی و سایر علائم مرتبط با تاسیسات آبی شامل سدها و آب بندانهایی که توسط این شرکت ساخته شده است اطلاع رسانی متعارف انجام می شود. همچنین از طریق صدا و سیما نسبت به پخش زیر نویس، اطلاعیه ، مصاحبه و کلیپ های آموزشی اقدام می شود.

  • راهکار شما به عنوان یکی از متولیان این حوزه چیست؟ چکار باید کرد تا شاهد تکرار صحنه دلخراش غرق شدن جوانان و کودکان نباشیم؟

اکثر کسانی که غرق می شوند کودکان هستند و بزرگ سالانی که غرق شده اند فاقد مهارت شنا بوده اند و برای نجات کودکان وارد مخزن آب بندان ها شده و غرق شده اند. لذا با یک مراقبت ساده از کودکان و نوجوانان می توان جلوی خطر را گرفت. با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی لازم و کافی صورت پذیرد. از ظرفیت صدا و سیما، مدارس ، دانشگاه ها، مساجد و مراسم مختلف، نیز آموزش و اطلاع رسانی و پیشگیری انجام می شود

  • متولی حفاظت و نگهداری آب بندان ها چه کسی است ؟ به استناد ماده ۲۱ قانون توزیع عادلانه آب اجازه بهره برداری در اختیار وزارت نیرو است نه حفاظت و نگهداری، حال آنکه مثلا جهاد کشاورزی در اراضی کشاورزی، تقاضای احداث آب بندان برای نگهداری و ذخیره سازی آب در فصل غیر زراعی دارد فقط اجازه تخصیص آب را می گیرد ولی نگهداری و حفاظت به عهده بهره بردار است.

به عنوان مثال همچنین ، برای رانندگی نیاز به گواهینامه است و شما هم در این مورد آموزش لازم را می بینید و درجاده با سرعت مشخصی حرکت می نماید جایی که تابلو سرعت عدد ۸۰ کیلومتر بر ساعت قید شده و شما ۱۲۰ کیلومتر برساعت می رانید و تصادف می کنید، اینجا چه کسی متولی است به طور یقین راننده یا همان بهره بردار و مالک خودرو. شرکت آب منطقه ای متولی صدور پروانه و مجوز جهت استفاده از آب و مدیریت منابع آب استان می باشد و حفاظت فیزیکی و جلوگیری از غرق شدگی در آب بندان ها با مالکین و بهره برداران آب بندان ها است.

بر اساس ماده ۳۵ قانون توزیع عادلانه آب نیز در مورد حفاظت و نگهداری تأسیسات آبی مشترک ، کلیه بهره برداران از آب بندان ها، مسئولیت مربوطه را به عهده دارند. مضافا تعداد کمی از آب بندان ها توسط آب منطقه ای ساخته شده است واکثرا توسط دستگاه های دیگر ساخته شده است و مسئولیت به عهده آن ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب